در بهار آنلاین دانش مدیریت خود را متحول کنید.
خیابان بهشتی،انتهای کوچه دوم پاکستان،پلاک ۲۷
۸۸۷۳۰۱۸۴ (۵ خط)
هرروزهفته: ۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

معرفی DBA

DBA مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است که به فارسی “دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار” برگردانده شده است. این دوره با هدف استفاده کاربردی از علم روز مدیریت برای ارتقا و توسعه کسب وکار برای مدیران ارشد سازمان ها ارائه می شود و در واقع می توان گفت دوره DBA عالی ترین سطح آموزش مدیریت برای مدیران سازمان ها است. دوره DBA سطحی بالاتر از دوره MBA دارد و بالاترین سطح از آموزش کاربردی مدیریت را به متقاضیان ارائه می دهد.

ولی این دوره DBA با دکتری رشته های مهندسی و علوم پایه کاملا متفاوت است. هدف این دوره توسعه مهارتهای تحقیق و پژوهش در کنار اصول بکارگیری دانش مدیریتی برای حل عرضه های سازمانی می باشد.

تفاوت PHD و DBA چیست؟

هم PhD و هم DBA هر دو رشته های تحقیق محور هستند. به عبارتی بخش عمده‌ مقطع DBA مانند مقطع PhD صرف تحقیق می‌شود. اما تفاوت اصلی PhD و DBA در این است در PhD تحقیق ها بر موضوعات تئوریک و در DBA بر موضوعات کاربردی متمرکز است. به همین علت، برخی از مدارس برتر کسب و کار جهان برنامه DBA نداشته باشند و دوره دکترای مدیریت را که علمی‌تر و تخصصی‌تر محسوب می‌شود اجرا کنند.

ضرورت و اهمیت سپری کردن دوره DBA

شرایط کنونی اقتصاد داخلی و اقتصاد جهانی به گونه ای است که فعالیت و رقابت شرکت ها و سازمان ها به مراتب پیچیده تر و چالشی تر از گذشته شده و تجربه افراد، دارایی های مالی، و تخصص فنی ایشان به تنهایی نمی تواند گره گشای چالش های پیش رو باشد. کسب موفقیت و ماندگاری پایدار در چنین شرایطی مستلزم بهره مندی سازمان ها و شرکت ها از نیروهای انسانی موفق، مدبر و کارآفرین در سطوح ارشد سازمانی است که از دانش تخصصی، مهارت کاربردی و نگرش کسب و کاری فوق العاده ای برخوردار باشند. به نظر می رسد دوره عالی مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA با توجه به برنامه درسی و روش های تدریس پیش رو می تواند به این نیاز جامعه پاسخ دهد. شایان ذکر است با توجه به شواهد موجود، فارغ التحصیلان دوره های مدیریتیMBA و دوره های عالی DBA در سال های اخیر، بالاترین میزان جذب در سازمان ها را داشته و مؤثر ترین عامل برای کسب موفقیت آنها در فضای پر چالش کسب و کار به شمار می روند. از آنجاکه شرکت کنندگان در دوره DBA لازم است که سابقه اجرایی مناسبی داشته و در طول مدت تحصیل نیز با دنیای واقعی كسب و كار تعامل داشته باشند، ایشان پس از فارغ التحصیلی ضمن ارتقای توان علمی و تجربی خود، به راحتی آماده تصدی مشاغل تخصصی و اجرایی ارشد بنگاه های بزرگ می شوند.

هدف دوره DBA

هدف اصلی این دوره تربیت مدیران حرفه ای و آینده نگر است که با دانش و مهارت‌های مدیریت کسب و کار آشنا شوند و بتوانند در تدوین جهت‌گیرهای راهبردی و همچنین حل مسائل واقعی محیط كار موثر باشند. این دوره همچنین برای پاسخ دهی به نیاز تصمیم گیرندگان در صنایع مختلف طراحی شده است، تا آن‌ها را با دانش نوین در زمینه مدیریت کسب و کار در عرصه‌های ابر رقابتی آشنا كند و(تا) بتوانند در ایفای نقش معمار سازمانی به‌طور موثر و كارآمد عمل ‌نماید.

دوره DBA برای چه کسانی مفید است؟

مدیران و کارآفرینان کشور
فارغ التحصیلان دوره های MBA
مدیران ارشد و میانی سازمان ها و شرکت ها
مشاوران ارشد کسب و کار
کارشناسان فعال، با انگیزه و کارآفرین
فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد مؤسسات آموزش عالی در رشته های مختلف (علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر، معماری، پزشکی و غیره)